Būtinoji pagalba krizės atveju

Savižudybė –  sudėtingas reiškinys, turintis specifinių savybių. Pastebėjus, jog artimasis galvoja apie savižudybę gali būti baisu nežinant, kaip elgtis, kaip galima padėti tokiam žmogui. Dažnai svarstoma, ar verta apie tai paklausti, ar kalbėjimas nepaaštrins situacijos? Lietuvoje kasmet nusižudo 800 žmonių, tai aukštas rodiklis ir dėl to vis dar pirmaujame Europoje. Varėnos rajono savižudybių rodikliai šiuo metu yra sparčiai gerėjantys, tačiau dar visai neseniai situacija buvo labai liūdna. Nusižudžiusiųjų asmenų rodikliai Varėnos rajone kas metus: 2011 m. – 20, 2012 m. – 16, 2013 m. – 16, 2014 m. – 22, 2015 m. – 17, 2016 m. – 8. Aktyviai įgyvendinant savižudybių prevencijos priemones, rodikliai kasmet gerėja ir 2017 metų statistika tą patvirtina. Tais metais Varėnos rajone nusižudė 4 darbingo amžiaus asmenys. Tačiau net ir tiek – per daug.

Svarbiausia, ką turime žinoti:

  • kilus bent menkiausiam įtarimui, jog žmogus gali galvoti apie savižudybę, reikia mėginti su juo apie tai pasikalbėti;
  • niekuomet nenuvertinkime žmogaus problemų;
  • žinojimas apie kito žmogaus savižudiškas mintis gali būti sunki našta, todėl nelaikykime visko paslaptyje – paprašykime pagalbos kitų žmonių;
  • nepamirškime, jog nuoširdus ir nesmerkiantis pokalbis yra pirmasis žingsnis pagalbos žmogui, galvojančiam apie savižudybę, link, tačiau toliau gali reikėti profesionalios pagalbos.