Paskaitos gydytojo akušerio-ginekologo kabinete

Aku

Kovo mėnesio 8, 9 ir 15 d. Varėnos ,,Ryto“ progimnazijos 8 klasių merginoms buvo suorganizuotos išvykos į Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centrą, gydytojo akušerio-ginekologo kabinetą, kur buvo vedamos paskaitos apie paauglių lytinę ir reprodukcinę sveikatą, AIDS ir kitų lytiškai plintančių ligų prevenciją.

Paskaitų metu gydytoja Lina Krakauskienė paaiškino merginoms apie apžiūrą, supažindino su naudojamais instrumentais, paaiškino apie atliekamų tyrimų svarbą ir naudą. Taip pat paaiškino, kada tikslingiausia kreiptis į gydytoją ginekologą, kaip pasiruošti apžiūrai. Daug informacijos buvo suteikta apie menstruacijų ciklą ir nėštumą. Taip pat gydytoja papasakojo apie lytiškai plintančias ligas, tarp jų - ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas), kuris sukelia AIDS (imunodeficito sindromas, pasireiškiantis įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis), prevenciją.

Gydytoja Lina Krakauskienė  daug dėmesio skyrė žmogaus papilomos viruso (toliau- ŽPV) infekcijai. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai turi onkogeninių savybių. Todėl svarbu moterims  nuo 25 iki 60 metų amžiaus kas 3 metus atlikti onkocitologinį (PAP) tyrimą, dar vadinamą gimdos kaklelio tepinėliu. Tai yra pirmasis tyrimas, nuo kurio pradedamas moters ištyrimas dėl gimdos kaklelio vėžio.

,,Viena iš prevencinių priemonių - skiepai nuo ŽPV, kurie  mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Rekomenduojama skiepyti 9- 13 metų mergaites iki seksualinių santykių pradžios“,- pabrėžė gydytoja.

SVARBU!

Lytiškai plintančių infekcijų (LPL)  prevencija:

  • susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas;
  • prezervatyvų naudojimas lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu;
  • neįprastos išskyros iš lyties takų, pūslelės ar opos, bėrimai, niežulys – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.

Nuoširdžiai dėkojame gydytojai Linai Krakauskienei už sėkmingą ir malonų bendradarbiavimą.