KAD SUGEBĖTUME PASTEBĖTI…

Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras baigė įgyvendinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo ir Varėnos rajono savivaldybės finansuojamą projektą ,,Varėnos rajono savivaldybės bendruomeninių gebėjimų stiprinimas savižudybių prevencijos srityje“.

Įgyvendinant projektą, buvo organizuoti dviejų dienų mokymai pagal „ASIST“ mokymų programą. Tai tarptautiniu lygiu pripažinti mokymai, kurie atitinka aukščiausius mokymams keliamus standartus. Mokymus vedė kvalifikuoti psichologai. Šių mokymų dėka mūsų rajone turime parengtų 30 asmenų, gebančių atlikti pirminę pagalbos intervenciją, stiprinančią norą gyventi. Mūsų tikslas buvo ne tik apmokyti, bet ir stiprinti tinklaveiką tarp šių specialistų ir kitų pagalbos apie savižudybę galvojančiam asmeniui teikėjų. Todėl mokymų metu buvo sukurta virtuali grupė ,,Bendruomenė saugesnė nuo savižudybių. Varėna, jungianti rajono specialistus, baigusius ,,ASIST“ mokymus.

Taip pat projekto įgyvendinimo metu buvo organizuoti keturi mokymai pagal SafeTALK  mokymų programą, kurių metu buvo apmokyta 120 asmenų, gebančių atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti profesionalios pagalbos. Šių mokymų stiprybė yra tai, kad po jų daug skirtingų žmonių (o ne tik savižudybių prevencijos ekspertai) savo aplinkoje geba pastebėti savižudybės pavojų ir nukreipti pagalbos link.

Savižudybė –  sudėtingas reiškinys, turintis specifinių savybių. Pastebėjus, jog artimasis galvoja apie savižudybę gali būti baisu nežinant, kaip elgtis, kaip galima padėti tokiam žmogui. Dažnai svarstoma, ar verta apie tai paklausti, ar kalbėjimas nepaaštrins situacijos?

Svarbiausia, ką turime žinoti ir ko išmokome šio projekto dėka :

  • kilus bent menkiausiam įtarimui, jog žmogus gali galvoti apie savižudybę, reikia mėginti su juo apie tai pasikalbėti.
  • Niekuomet nenuvertinkime žmogaus problemų.
  • Žinojimas apie kito žmogaus savižudiškas mintis gali būti sunki našta, todėl nelaikykime visko paslaptyje – paprašykime pagalbos kitų žmonių.
  • Nepamirškime, jog nuoširdus ir nesmerkiantis pokalbis yra pirmasis žingsnis pagalbos žmogui, galvojančiam apie savižudybę, link, tačiau toliau gali reikėti profesionalios pagalbos.