Pasninkas – organizmo valymas

Pasninkas – tai tam tikrą laiko tarpą trunkantis savavalis susilaikymas nuo kai kurių gėrimų bei maisto produktų. Priklausomai nuo papročių, pasninko metu nevalgoma vienos ar kelių maisto rūšių.

Pasninkas nėra kažkoks kvailas ,,išmislas“ žmonėms kankinti. Medicinoje pasninkas naudojamas kaip detoksikacijos priemonė, apvalanti kūną nuo susikaupusių žalingų elementų (organizmo valymas). Religijoje – tai žmogaus noras susitaikyti su Dievu. Pasninkavo jau pirmykščiai žmonės. Žinoma, tada, kai iš tikrųjų neturėdavo ką valgyti. Tačiau kurį laiką badaudami žmonės nemirdavo, o atvirkščiai tapdavo energingesni ir budresni. Pati gamta pasirūpino, kad trumpalaikis badavimas nepakenktų jų sveikatai, bet atvirkščiai – ją atgaivintų, suteiktų jėgų ir dvasinės stiprybės. Šito labiausiai ir stinga niūriausiu metų laiku. Todėl ne veltui šį laikotarpį pasninkui ir pasirinko mūsų senoliai. Taip jie apsisaugodavo ne vien tik nuo liūdesio, bet ir nuo kitų ligų, kurios šiandien labai kankina sotų ir šiltai apsirengusį tautietį.

Pasninkas naudingas turintiems antsvorio, mažai judantiems, dirbantiems protinį darbą, vyresnio amžiaus žmonėms. Šiandien mokslas išsiaiškino, kad pasninkaujant organizmas išskiria toksinus ir į jį patenka mažiau naujų toksinų. Trūkstant maisto organizme pasikeičia ir metabolizmo procesai. Organizmas pradeda tausoti baltymus ir pašalina ketonus (organinius junginius, turinčius karbonato grupės cheminių medžiagų, pvz., acetono). Pasninkaujant vyksta ir kiti reguliaciniai procesai, kurie padeda išsaugoti energiją ir palaiko mūsų sveikatą tol, kol gausime normalų maisto kiekį. Pasninko periodas neturi trukti labai ilgai. Kadangi į organizmą patekę toksinai yra įvairių ligų atsiradimo priežastis, todėl trumpalaikis pasninkavimas yra geras būdas pasveikti.

Pasninkavimo būdų yra žinoma daug ir įvairių, tačiau jie visi yra labai panašūs. Visų organizme vykstančių procesų energijos versmė yra gliukozė. Jeigu iš maisto negausime kalorijų, kraujyje sumažės cukraus kiekis ir organizmas negalės efektyviai dirbti. Idealiausias laikas pasninkavimui mūsų sąlygomis yra savaitgalis, tada galima pailsėti, atsipalaiduoti, šiek tiek pasimankštinti. Kol nuspręsime, kokį būdą pasirinkti, galime iš pradžių pabandyti papasninkauti tik vieną dieną (katalikai tą daro penktadieniais – kaip tik prasideda Gavėnia). Pasninkavimas terapine prasme nėra badavimas ar nenormalus valgymas. Nutukusiam žmogui ilgalaikis badavimas yra vienas iš metodų sėkmingai sumažinti svorį. Tačiau bet toks ilgalaikis badavimas kenkia sveikatai. Kadangi pasninkas nėra badavimas, todėl vien tik pasninkavimas storuliui neduos norimų rezultatų – nesumažins jo kūno svorio. Tam reikia iš esmės pakeisti mitybą bei derinti ją su reguliariomis pratybomis ir reguliariu pasninkavimu. Jei pasninkavimo tikslas numesti svorio ar pagyti, tai pirmiausia būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins mūsų fizinę būklę ir patars, kokį pasninkavimo būdą ir kokį pasninkavimo laikotarpį pasirinkti. Gydytojas pasninko metu gali patarti papildomai vartoti vitaminus ir mineralus. Be to, yra atvejų, kai negalima pasninkauti, pavyzdžiui, žmonėms, turintiems virškinimo sutrikimų, nėščioms bei krūtimi maitinančioms moterims, sergantiems epilepsija, inkstų ligomis, sunkia bronchine astma, tuberkulioze ir opiniu kolitu, patiriant stresą, išsekus organizmui, dirbant sunkų fizinį darbą. Jeigu jums tai negresia, galite pradėti pasninkauti, atsisakydami riebių ir sočių patiekalų, kaip moko mūsų pasninko tradicijos, arba kurį laiką vartoti tik skysčius.

Kai kurie žmonės dieną prieš pasninką prisivalgo labai daug. Toks badavimo būdas nerekomenduojamas, kadangi organizmui tenka per didelis krūvis. Dieną prieš pasninką jūs privalote valgyti nuosaikiai. Pagrindinę maisto dalį turi sudaryti angliavandeniai. Be to, jūs privalote gerti daug skysčių, bet stengtis nevartoti kofeino turinčių bei alkoholinių gėrimų.  Tačiau, imantis pasninkavimo taip pat reikia turėti milžinišką atsakomybės jausmą.

Kai kurie žmonės pasninko metu jaučia labai didelį nuovargį, kitus kamuoja mieguistumas. Kiti galimi poveikiai – silpnas galvos skausmas, svaigulys ar pykinimas. Žmonės, kurie paprastai vartoja kofeino turinčius gėrimus, gali jausti ir stipresnį galvos skausmą. Šios problemos laikinos.
Jeigu po pasninko jūs jaučiatės apsivalę bei pajaunėję ir norite išbandyti ilgesnį pasninkavimą, turite pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, kuris stebės pasninkavimą ir aprašys jį kaip jūsų gydymo istorijos dalį.

Visuomenės sveikatos biuro informacija