Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendina Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą ,,Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimas Varėnos rajono savivaldybėje“

Gegužės 21 – 22 d. buvo organizuoti 16 akad. val. mokymai ,,Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo aspektai“. Mokymai buvo skirti: Varėnos švietimo centro specialistams, Atviro jaunimo centro specialistams, vaiko gerovės komisijų nariams, Varėnos rajono savivaldybės administracijos švietimo skyriaus specialistams, vaikų teisės specialistams, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriui, pareigūnams, visuomenės sveikatos specialistams, ugdymo įstaigų atstovams, psichologams, socialiniams pedagogams, socialiniams darbuotojams, nevyriausybinių organizacijų atstovams. Mokymuose dalyvavo 25 rajono specialistai.

Mokymų metu pranešimus skaitė  ir praktinius užsiėmimus vedė psichologas Kęstutis Dragūnevičius. Renata Šarkanė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė, pristatė ankstyvosios intervencijos programą. Ši programa skirta 14-18 metų jaunuoliams, nereguliariai vartojantiems alkoholį ar psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką), bet dar neturintiems priklausomybės požymių. Renata palinkėjo Varėnos visuomenės sveikatos biuro ir Varėnos švietimo centro pedagoginių –  psichologių paslaugų skyriaus specialistams sėkmės įgyvendinant šią programą,  kadangi šios įstaigos yra atsakingos už Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimą Varėnos rajono savivaldybėje.

Programos tikslas – padėti jaunuoliams kritiškai apmąstyti savo psichoaktyvių medžiagų vartojimą, suteikiant jiems ankstyvosios intervencijos paslaugas bei savalaikę pagalbą, ir taip užkirsti kelią tapti priklausomais nuo minėtų medžiagų vartojimo. Ankstyvosios intervencijos programa vykdoma vadovaujantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) parengtu, adaptuotu ir išleistu „Ankstyvosios intervencijos vadovu“. Ankstyvosios intervencijos programos trukmė – 8 val. Jos turinį sudaro pradinis – motyvacinis pokalbis, praktiniai užsiėmimai (pagrindinė programos dalis) ir baigiamasis pokalbis. 

Pradinis – motyvacinis pokalbis. Jame kartu su jaunuoliu dalyvauja tėvai ar globėjai.
Pagrindinė programos dalis – praktiniai užsiėmimai. Jų metu: susipažinimas, teisiniai aspektai ir žinios apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą; pristatomi rizikos ir apsauginiai veiksniai. Vėliau – praktiniai patarimai, kaip keisti psichoaktyvių medžiagų vartojimą, taip pat informuojama apie galimybes gauti reikiamą pagalbą ir paramą.
Baigiamasis pokalbis. 

Mokomųjų pratimų struktūrą sudaro: instrukcija (paaiškinimas) – veiksmas – apmąstymai (refleksija). Užsiėmimai yra interaktyvūs ir skatina aktyvų keitimąsi informacija tarp dalyvių ir vadovo.

Kaip dalyvauti?

Patekimo į ankstyvosios intervencijos programą būdai yra šie:

  • jaunuoliai gali būti nukreipiami Varėnos r. savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisijos atstovų, skiriant minimalią vaiko priežiūros priemonę, kai vaikas eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja psichoaktyvias medžiagas;
  • savanoriškas tėvų, globėjų ar įgalioto asmens pagal įstatymą kreipimasis ir registravimas jaunuolio, kuris eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja alkoholį ar narkotikus.

Detalesnę informaciją galima gauti tel. (8 310) 56 117 arba el. p. [email protected]