Įvyko pirmosios pagalbos mokymai

Rugsėjo 26 dieną Varėnos rajono visuomenės sveikatos biuras organizavo pirmosios pagalbos mokymus vaikų darželio – lopšelio ,,Pasaka“ darbuotojams. Praktinių užsiėmimų metu gilino žinias, kaip suteikti I-ją pagalbą nukentėjusiajam: lūžus kaulams, nusideginus, susižalojus stuburą, galvą. Naudojant manekeną mokėsi atlikti širdies masažą, dirbtinį kvėpavimą. Padėti užspringusiam išbandė Heimlicho manevrą. Pirmoji pagalba daug priklauso nuo šalia esančių žmonių, ar jie galės padėti, ar užteks drąsos ir žinių, kai šalia nėra mediko.

Pirmoji pagalba – pradinės pagalbos nukentėjusiam suteikimas dažniausiai atliekamas pašalinio žmogaus iki kol bus suteikta profesionali medicininė  pagalba. Pirmoji pagalba paprastai sudaryta iš lengvų metodų, kuriuos gali atlikti žmogus be formalios medicininės kvalifikacijos ir su vietoje prieinamais įrankiais. Pirmosios pagalbos tikslas yra pašalinti arba stabilizuoti nukentėjusiojo asmens gyvybei gresiantį pavojų. Pirmoji valanda po nelaimingo atsitikimo paprastai labai svarbi nulemiant tolimesnę nukentėjusiojo būklės raidą.

Staigus širdies sustojimas yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Staiga sustojus širdžiai šalia esantys stebėtojai nedelsiant turėtų atlikti pradinį gaivinimą ir elektrinę defribiliaciją. Neretai širdis sustoja dėl kvėpavimo sustojimo skendimo ar užspringimo, asfikcijos atvejais.

Prieš teikdami pirmąją pagalbą, įvertinkite situaciją ir įsitikinkite, kad tai yra saugu (jei situacija yra pavojinga Jūsų gyvybei ar sveikatai, pavyzdžiui: pravažiuojantis transportas, griūvantys, krentantys objektai, gaisras, elektra, kenksmingos medžiagos, nukentėjusysis yra agresyvus, galite užsikrėsti infekcine liga – šiais atvejais pirmiausia reikia užtikrinti savo saugumą).

Įvertinkite nukentėjusiojo būklę:

Kas atsitiko?

Kiek ir kokių yra pažeidimų?

Kokia pagalba reikalinga ir savo veiksmų seką.

Pirmąją pagalbą teikite kuo skubiau, stiprų kraujavimą stabdykite nedelsiant, prieš kviesdami greitąją medicininę pagalbą. Kitais atvejais greitai kvieskite pagalbą telefonu 112. Pagalbą teikite nuolat iki medikų atvykimo. Nepalikite nukentėjusiojo be priežiūros. Savo veiksmais stenkitės nepabloginti nukentėjusiojo būklės. Jei nukentėjusysis sužalotas keliose vietose, pirmąją pagalbą pradėkite nuo to sužalojimo, kuris yra pavojingiausias gyvybei (pavyzdžiui: stipraus kraujavimo stabdymas – gaivinimas – žaizdų tvarstymas – imobilizavimas). Jei yra daug nukentėjusiųjų, pirmiausia pagalbą teikite tiems, kuriuos galima greičiausiai išgelbėti ir kurių gyvybei gresia didžiausias pavojus.