Mokyklinės kuprinės – ką reikėtų žinoti jas renkantis?

Kiekviena mokslo metų pradžia yra pilna jaudulio ir vaikams, ir jų tėvams. Ypatingai jei šeimoje pirmokėlis, kurio laukia pati mokyklinio gyvenimo pradžia. Tad tokiu atveju, tinkamas pasiruošimas mokykliniam sezonui yra itin svarbus.

Kuprinė pirmokui

Kiekvienam pradinių klasių moksleiviui mokslo metai siejasi su mokyklinės kuprinės paieškomis. Todėl keliaudami apsipirkti su savo atžala leiskite jam rinktis, jog vaikas jaustųsi įtrauktas į apsipirkimo procesą. Tam, kad būtumėte užtikrinti, jog apsipirkimas bus saugus, siūlome apsilankyti specialioje mokyklinių ir kanceliarinių prekių parduotuvėje, kurioje rasite kokybiškas ir ergonomines prekes bei sulauksite specialistų konsultacijos.

Pirmokų kuprinės nugarėlė turėtų būti kieta, bet svarbiausia ergonomiška, ji turi „kvėpuoti“, todėl rinkdamiesi atkreipkite ypatingą dėmesį į mokyklinės kuprinės savybes. Itin svarbu, kad ergonominės mokyklinės kuprinės petnešos būtų pastorintos, minkštos ir reguliuojamos, taip kuprinė „augs“ kartu su jūsų vaiku. Vadinasi, tokiu atveju ji tarnaus ne vienerius metus.

Pradinių klasių moksleiviams labai svarbu palaikyti taisyklingą laikysena, todėl puikiai pagelbės kuprinės mokyklai su diržais ties krūtine ir klubais. Diržai padės išlaikyti taisyklingą jūsų atžalos laikyseną ir taip išvengti susikūprinimo.

Taip pat labai svarbu įsivertinti savo vaiko ūgį ir svorį – dauguma pirmokėlių yra smulkaus sudėjimo, todėl neskubėkite pirkti didelės kuprinės mokyklai, vien tam, kad ši tarnautų bent porą metų. Svarbiausia, jog jūsų atžala jaustųsi patogiai, nevaržoma mokyklinės kuprinės dydžio ar svorio. Todėl pradžiai rekomenduojame įsigyti mažesnę ergonominę kuprinę ir ūgtelėjus jūsų vaikui sugrįžti įsigyti didesnės mokyklinės kuprinės pradinukams ar kuprinės mokyklai paaugliams. Be abejonės, vieno vaiko nešiotą ir gerai prižiūrėtą kuprinę tikrai nebus gėda perleisti kam nors kitam.

Lietuvos higienos norma HN 41:2016 „Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ nustato pagrindinius mokyklinių kuprinių sveikatos saugos reikalavimus:

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.
  • Mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėlėmis.
  • Mokyklinių kuprinių diržų ilgis turi būti reguliuojamas.
  • Mokyklinių kuprinių diržų plotis 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.
  • Pradinių klasių moksleivių mokyklinių kuprinių svoris turi būti ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1 000 g.
  • Taip pat atkreipiame dėmesį, kad mokyklinės kuprinės ir jų dalys turi būti tokių konstrukcijų, kad nekiltų pavojus vaikams susižeisti.

 

 

 

 

 

 

 

Svarbus tinkamas kuprinės nešiojimas

Tinkamai parinkta kuprinė yra labai svarbi, tačiau ne mažiau svarbus ir tinkamas kuprinės nešiojimas. Neretai moksleiviai ją nešioja ant vieno peties ar rankoje. Ypač tai mėgsta daryti vyresniųjų klasių moksleiviai. Kuprinės diržai turi būti dedami ant abiejų pečių, nes kitaip stuburas pradės krypti į vieną pusę. Labai svarbu ir tinkamai sureguliuoti diržus, priklausomai nuo metų sezono, kad nebūtų nei per daug suveržti, nei per laisvi. Kuprinės turinys ir kuprinės svoris – taipogi, vienas iš rizikos veiksnių laikysenos ir stuburo problemoms atsirasti, tad kuprinėje turėtų būti tik tai dienai reikalingi daiktai, pvz. sportinė apranga turėtų būti nešama atskirame sportiniame krepšelyje.