Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai, minėdami Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę (sausio 21-27 d.), kviečia atkreipti dėmesį į šią ligą sukeliančią žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekciją, bei  vieną iš svarbiausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepus nuo ŽPV infekcijos.

Šių metų gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitės šūkis „Vėžiui gali būti užkirstas kelias“. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 tūkst. susirgimų gimdos kaklelio vėžiu.
Primename, kad Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų.
Naujausiais ULAC duomenimis, pernai nuo ŽPV infekcijos pirma doze buvo paskiepyta 11 220 (2017 m. – 9 765) mergaičių, antra –  11 442 (2017 m. – 5 441). Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV gali pasiskiepyti savo lėšomis.
Pasaulyje jau įskiepyta daugiau nei 270 mln. vakcinos nuo ŽPV dozių. Skiepijimo dėka Australijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV žmogaus papilomos viruso sukeltų infekcijos atvejų tarp paauglių mergaičių ir jaunų moterų sumažėjo 90 proc.
ŽPV infekcija plinta lytiniu keliu, užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70-80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį. Apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia 16 ir 18 tipų žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija.
Ar ŽPV užsikrečia tik moterys? Ar galiu užsikrėsti ŽPV, jei neturiu lytinių santykių? Koks ŽPV vakcinos efektyvumas?
Atsakymus į šiuos ir daugybę kitų klausimų bei naudingos informacijos apie ŽPV surasite čia.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 614 71720, [email protected], www.ulac.lt