Prasidėjo Europos imunizacijos savaitė. Tarptautinių organizacijų raginimas tęsti imunizacijos paslaugas ir pandemijos metu

COVID-19 pandemija priminė, kad užkrečiamosios ligos neturi sienų ir visos šalys yra pažeidžiamos, neatsižvelgiant į pajamų lygį ar jų sveikatos priežiūros sistemų stiprumą, rašoma jungtiniame Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) išplatintame pranešime, skirtame 2020 m. Europos imunizacijos savaitei paminėti.

Europos imunizacijos savaitė prasideda šiandiena, pirmadienį – balandžio 20 d. ir truks iki balandžio 26 d. (sekmadienio).

Pasak PSO ir UNICEF pranešimo, skubus vakcinos nuo COVID-19 ligos poreikis įrodo, kokia gyvybiškai svarbi imunizacija saugant gyvybes ir ekonomiką. Mokslininkai visame pasaulyje kuria vakciną nuo naujojo koronaviruso bei stiprinami sveikatos priežiūros pajėgumai kovojant su COVID-19 liga ir šiuo tarpsniu nacionalinės imunoprofilaktikos programos yra ypač aktualios nei bet kada anksčiau.

Pranešime cituojama UNICEF Europos ir Vidurinės Azijos regiono direktorė Afshan Khan, kuri teigia, kad labai svarbu, kad šios krizės metu būtų tęsiamos įprastos imunoprofilaktikos programos, kartu tinkamai apsaugant medicinos darbuotojus ir asmenis, kurie skiepijami. Ji pabrėžė, kad skiepijimų pirmenybė turėtų būti teikiama labiausiai pažeidžiamiems vaikams, praeityje praleidusiems skiepus pagal įprastą skiepų kalendorių. Praleidus įprastines vakcinacijas, padidėja ligos protrūkių rizika.

Pasak UNICEF atstovės, jei šiais precedento neturinčiais laikais dėl vietinių reagavimo į COVID-19 priemones laikinai nutraukiamos įprastinės imunizacijos paslaugos, šalys turėtų planuoti kuo greičiau atnaujinti imunizacijos paslaugas, kai situacija stabilizuosis.

„Mes galime užkirsti kelią tolesniam COVID-19 ligos poveikiui mūsų sveikatos priežiūros sistemoms užtikrindami bet kokio amžiaus asmenų skiepijimus pagal nacionalinius imunoprofilaktikos kalendorius. Aš raginu šalis išlaikyti imunoprofilaktikos paslaugų teikimą, skatinant skiepijimus net ir šiuo sunkiu metu”, –  pranešime cituojamas PSO Europos regiono direktorius dr. Hansas Henri P. Kluge.

Pranešime primenama, kad 2018 m. PSO Europos regione maždaug 527 000 vaikų praleido pirmąją tymų vakcinos dozę. Po metų, 2019 m., tymų virusas atskleidė imuniteto spragas Europoje, kai tymų virusu užkrėtė daugiau kaip 100 tūkst. žmonių visose amžiaus grupėse. Vaikų, paauglių ir suaugusiųjų apsauga nuo ligų, kurių galima išvengti skiepijant, yra būtina sveikatos priežiūros sistemų tvarumui užtikrinti.

PSO ir UNICEF jungtiniame pranešime pažymima, kad ateityje skiepai ir toliau bus sveikatos ir gerovės pagrindas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių atsisiųsti galite čia.

Pažymint Europos imunizacijos savaitę, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras visą šią savaitę kasdien išleis pranešimą spaudai imunoprofilaktikos tema.