Saulė ir vitaminas D

Visi žinome, kad veikiant saulės spinduliams, gaminamas vitaminas D nepaprastai svarbus mūsų organizmui.

Vitamino D funkcijos: mažina uždegiminius procesus organizme;daugelio vėžio formų prevencija, įskaitant odos vėžį;autoimuninių ligų prevencija: reumatoidinis artritas, išsėtinė sklerozė ir kitos, padeda šių ligų remisijai;imuninių funkcijų palaikymas;širdies ir kraujagyslių ligų prevencija;išlaiko sveiką skeletą;1 ir 2 tipo diabeto prevencija;emocinės ir smegenų sveikatos palaikymas, įskaitant depresijos prevenciją;kalcio ir fosforo absorbcija ir panaudojimas;palaiko idealų svorį;reguliuoja skydliaukės darbą.

Su maistu gaunamas tik ribotas vitamino D kiekis. Pagrindiniai natūralūs vitamino D šaltiniai: žuvų taukai, kiaušinio trynys, sviestas, kepenys ir mielės. Vitamino D yra ir kai kuriuose dirbtinai vitaminu papildytuose maisto produktuose, pvz., piene, jogurte, tačiau jo kiekis šiuo atveju yra ypač nedidelis.Vitamino D kiekį galima ištirti poliklinikoje ar privačiose laboratorijose su gydytojo siuntimu.
Vitamino D kiekis kraujyje turėtų būti  moterų nuo 75 nmol/l iki 175 nmol/l, o vyrų 75 nmol/l – 107 nmol/l. Toks jo lygis turėtų būti užtikrinamas ištisus metus. Atlikti tyrimai rodo, kad Europoje gyvenančių žmonių kraujyje dažniausiai randama iki 49 nanomolių litre, na, o Lietuvoje apie 80 proc. gyventojų turi vitamino D trūkumą. Net ir pasibaigus vasaros sezonui vitamino D kiekis neviršija 75. Gaila, nes jo gavimas ultravioletinės spinduliuotės dėka yra geriausias būdas šiam vertingam vitaminui pasipildyti organizme. Vitamino D perteklius efektyviai kaupiamas riebaliniame audinyje. Tačiau, kad tai įvyktų, turi būti išpildomos kelios sąlygos:degintis rekomenduojama būtent vidurdienį, kai saulė yra aukštai, nuo 12.00 iki 13.00 val. nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio pabaigos (nuo spalio iki balandžio mėn. Lietuvoje vitaminas D nesigamina);rudos spalvos atspalvis, susidarantys odoje įdegus, staigiai sumažina vitamino D gamybą organizme. Įdegti reikia taip, kad kitą dieną nebūtų pastebimas paraudimas. Įdegusių ir tamsiaodžių žmonių organizme blogiau gaminsi vitaminas D ir jie turėtų ilgiau būti saulėje. O jeigu mes jau birželio mėnesį įdegę „kaip šokoladas“? Turime daug mažiau galimybės gauti vitamino D būnant saulėje;degintis reikėtų po 10-15 minučių iš priekio ir iš nugaros, tuo tarpu geriausia atidengti kuo didesnę kūno dalį, kad ji sugertų kuo daugiau saulės spindulių;nesitepti jokiais kremais su filtrais, kurie apsaugo nuo UVB spindulių absorbcijos;nenešioti saulės akinių (kas kenkia akims) – nuo spindulių apsaugotos akys neperduoda signalo į smegenis, kad pradėtų gamintis vitaminą D;vitaminui D reikalinga 48 valandų absorbcija, jei įmanoma, neplauti odos po deginimosi.Iš aukščiau išvardintų punktų matome, kad nėra taip lengva gauti vitamino D atostogaujant pietuose. Be akinių, rudo įdegio ir vandens procedūrų po „kepimo“ saulėje (jau nekalbant apie saulės nudegimą) dažnas nelabai įsivaizduoja atostogas. Štai kodėl verta nepraleisti kiekvieną laisvą akimirką būti saulėje, kad paskui nereikėtų vartoti maisto papildų. Tai yra labai svarbu mūsų sveikatai.Saulė turi ir kitų teigiamų savybių. Buvimas saulėje sumažina kortizolio kiekį ir padeda gamintis melatoninui, kuris yra toks svarbus geram, atkuriamam miegui. Todėl, jei turite galimybę, pasinaudokite saule, kuri suteikia gyvybingumo, pašalina stresą, palaiko imunitetą ir stabilizuoja kūno svorį.