Šiandien – Tarptautinė nerūkymo diena

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena – tai puiki proga pagalvoti apie sveikatą ir mesti rūkyti.

Tikriausiai jau nebereikia kartoti, kad rūkymas yra žalingas sveikatai. Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir ilgainiui gali sukelti vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.

Būtina atsiminti, kad nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitę įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsite su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.

Kviečiame visus rūkančius atlikti testą „Ar esi priklausomas nuo nikotino“, paspauskite šią nuorodą ir atsakykite į kelis klausimus – http://nerukysiu.lt/kaip-mesti-rukyti/ar-esi-priklausomas-nuo-rukymo/. Taip pat, jei nerūkote, pasidalinkite šia informacija su tais, kuriems tai aktualu ir kurių sveikata jums rūpi.

Jei nepavyksta pačiam mesti rūkyti, patarimo ir pagalbos galima kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvairią pagalbą metantiems rūkyti Lietuvoje teikia pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigos (pirminės sveikatos priežiūros centrai, psichikos sveikatos centrai ir kt.), priklausomybės ligų centrai, visuomenės sveikatos biurai, kitos įstaigos, įmonės ir organizacijos.

Varėnoje, galite kreiptis į šias įstaigas:

Varėnos psichikos sveikatos centras: www.varenospsc.eu, tel.nr. (8 310) 32066.

Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centras: www.varenos-poliklinika.lt, tel.nr. (8 310) 51608

Varėnos rajono visuomenės sveikatos biuras: www.varenosvsb.lt, tel.nr. (8 310) 52839