Augintiniai ir fejerverkai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena naminių gyvūnų laikytojams, kad šiuo gražiu laikotarpiu, kai daugelis užsiėmę šventiniais rūpesčiais, nereikėtų pamiršti savo augintinių. Kalėdos ir Naujųjų Metų šventė – nuostabus metas, tačiau ne visada jis toks ir jūsų augintiniams. Todėl reikėtų imtis tam tikrų papildomų atsargumo priemonių.

Dažnai gyvūnus gąsdina kasdienybėje neįprasti garsai ir triukšmas. Naujametiniai fejerverkai, balionų sprogdinimai, šampano butelių kamščių pokšėjimas paprastai nesukelia didelio išgąsčio ar streso tik treniruotiems medžiokliniams šunims ir klausos sutrikimų turintiems gyvūnams. Didesnė dalis augintinių (ypač šunys) puola slėptis, isteriškai laksto po namus, loja, staugia, lekuoja, dreba ar be perstojo žiovauja. Silpnesnės nervų sistemos gyvūnai gali pradėti šlapintis ar viduriuoti, prarasti apetitą net keletui dienų. Todėl geriau gyvūnus laikyti ramesnėje patalpoje, bandyti nukreipti jų dėmesį, sukelti jiems įprastą triukšmą (įjungti televizorių ar muziką) ir taip nuslopinti neįprastus garsus.

Fejerverkus derėtų leisti kaip įmanoma atokiau nuo lauke laikomų šunų voljerų ar ūkinių pastatų, kuriuose laikomi gyvūnai. Fejerverkų keliamas triukšmas yra maždaug 150 decibelų. Žmogaus klausai pakenkti gali jau 90 decibelų garsas, o grėsmė prarasti klausą kyla ir nuo 120 decibelų. Šunys ir katės prarasti klausą gali nuo 85 decibelų garso. Žinant, kad katės ir šunys girdi tai, ko negirdi žmogus, galime tik įsivaizduoti koks siaubingas triukšmas jiems yra 150 decibelų.

Veterinarijos specialistai teigia, kad fejerverkų keliamas garsas gyvūnui asocijuojasi su pavojumi, gali sukelti netgi fizinį skausmą, jei garsas yra girdimas ilgą laiką. Daugeliui gyvūnų, garsūs sproginėjimai kelia baimę, nerimą, netgi agresiją. Kokius jausmus sukels priklausys nuo to, kokias asociacijas šuo su tokiu garsu turi. Galbūt jam garsus trenksmas asocijuojasi su pasilikimu vienam, jei pavyzdžiui, mažas šuniukas būdamas vienas namuose nuolatos girdėjo kaimynus kalant į sieną.

Patarimai, kaip padėti augintiniams:

  • Fejerverkų metu laikykite gyvūnus namuose, stenkitės jų nevedžioti lauke. Jei yra galimybė išvykti ten, kur fejerverkų nesigirdi, taip ir padarykite. Taip sumažinsite tikimybę gyvūnui patirti stiprią organizmo reakciją į fejerverkų keliamą garsą bei pabėgimo tikimybę.
  • Nepalikite gyvūno namuose vieno. Stenkitės augintinį užimti mėgstama veikla, stebėkite kaip jis jaučiasi. Nesijaudinkite, nes gyvūnas jaučia šeimininko emocijas, todėl jausdamas, kad jūs nervinatės, gali pradėti nervintis ir pats.
  • Uždarykite langus ir duris, užtraukite užuolaidas, kad kuo mažiau garso ir šviesų patektų į namus ir kad augintinis negalėtų pabėgti.
  • Jei reikia išvykti iš namų, palikite augintiniui įjungtą šviesą, muziką ar televizorių, uždarykite langus.
  • Paruoškite vietą namuose, kur augintinis galėtų pasislėpti ir jaustųsi saugiai. Tai gali būti vonia, įeinama spinta, kambarys be langų ar kita vieta, kurioje garsas būtų mažiausias ir šviesų matytųsi mažiausiai.
  • Jei augintinis labai nerimauja girdėdamas fejerverkus, galima jam padėti duodant specialių papildų nervų sistemai, kurie padeda nusiraminti ir lengviau išgyventi fejerverkų šaudymą. Tiesa, tokius papildus reikėtų vartoti bent keletą dienų iki fejerverkų ir per juos. Jei tai sezonas prieš Naujuosius metus, kai fejerverkai šaudomi nuolatos, tokius papildus galima duoti visą šventinį laikotarpį.