Būkime atidūs kelionių metu. Legionierių liga, kas ji tokia ir kaip užsikrečiama?

 

Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (angl. ECDC) primena apie legionierių ligos keliamą pavojų. Pasak ECDC, tik dalinis apgyvendinimo paslaugas teikiančių pastatų naudojimas arba uždarymas galėjo padidinti Legionella bakterijų augimo riziką, ypač jei pastato vandens sistemos nebuvo tinkamai prižiūrimos.

Keliautojai legionierių liga dažniausiai užsikrečia apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose (viešbučiuose, moteliuose, laivuose, stovyklavietėse ir kt.), kuriose nėra tinkamai prižiūrimos vandens sistemos. Žmogus legionierių liga (legionelioze) užsikrečia įkvėpdamas aerozolio su Legionella bakterijomis, kurie gali susidaryti baseine, duše, prie fontano ir t.t. Šia liga  neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Ji neplinta nuo žmogaus žmogui, t.y. ją negalima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Viena pagrindinių legionierių ligos profilaktikos priemonių yra tinkama vandens sistemų priežiūra. Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose turėtų būti 50–60º C, šalto – mažesnė kaip 20º C.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad legioneliozė yra pavojingiausia pagyvenusiems, rūkantiems žmonėms ir tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs, pavyzdžiui, sergantiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių, onkologinėmis ligomis ir kt. Legioneliozė pasireiškia ūminio plaučių uždegimo simptomais – karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sausu kosuliu.

ULAC duomenimis pernai Lietuvoje iš viso buvo užregistruota 17 legionierių ligos atvejų (0,61 atv. /100 tūkst. gyv.), iš jų trys susiję su kelionėmis. 2017 m. Europos Sąjungos / Europos ekonominės erdvės šalyse registruoti 1487 su kelionėmis susiję legionierių ligos atvejai.

ECDC SVEIKATOS INFORMACIJA