Kaip saugiai šėlti festivalyje?

Šį savaitgalį visuomenės sveikatos biuro specialistai lankėsi mūsų rajone (šalia Valkininkų, Spengloje esančiame Ežeraičio miške) vykusiame „Yaga Gathering Music“ menų ir alternatyvaus gyvenimo būdo festivalyje. Jame susipažinome su edukacinės iniciatyvos „Saugi erdvė“ arba kitaip „Be Safe Lab“ vykdoma veikla. Edukacinę iniciatyvą „Saugi erdvė“ įgyvendina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas ir kitos valstybės įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos (koalicija „Galiu gyventi, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“, bendrovė „Alkotesteris“, Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuras ir Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir kt. ).

Festivalio metu „Be Safe Lab“ informacinę palapinę aplanko daugybė renginio dalyvių. Jiems suteikiama galimybė gauti patikimą informaciją apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo poveikį, jo keliamas rizikas, saugias linksmybes ir lytiškai plintančias ligas. Taip pat organizuojamos diskusijos, kuriose festivalio lankytojai gali išsakyti savo nuomonę su psichoaktyviosiomis medžiagomis ir jų vartojimu susijusiais klausimais. Festivalyje visą parą dirba psichologai ir socialiniai darbuotojai, kurie teikia kvalifikuotą pagalbą asmenims, vartojusiems psichoaktyviąsias medžiagas. Paskutiniąją renginio dieną didžiausias dėmesys būna skirtas vairavimo apsvaigus prevencijai.

„Saugi erdvė“ iniciatorių vertinimu, suteiktos konsultacijos, betarpiškas specialistų ir piliečių dialogas, nemokamos ir lengvai prieinamos paslaugos turi ilgalaikį poveikį bei yra sėkmingas žalos mažinimo sprendimas. Taip pat, žmonės sužino, kur esant bėdai gali kreiptis pagalbos ir supranta, kad patyrę specialistai – gali jiems padėti. Žalos mažinimas apima politiką, intervencijas ir programas, kuriomis siekiama sumažinti sveikatos socialines ir ekonomines narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo pasekmes žmonėms, bendruomenėms ir visuomenei. Iniciatyvos sumanytojų ir įgyvendintojų teigimu, didžiulis susidomėjimas „Saugi erdvė“ palapinėmis festivaliuose rodo, kad ir mūsų šalyje egzistuoja poreikis šiuolaikiškesniam požiūriui į psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją ir žalos mažinimą.