Kaip suvaldyti kylančią įtampą ir nerimą, esant kariniams įvykiams kaimynystėje?

Vykstant kariniams įvykiams mūsų kaimynystėje  jausti stiprias emocijas ir nerimą yra normalu. Kiekvieną dieną mus pasiekia didelis informacijos srautas, kuris kelia nerimą, baiminamės dėl savo ateities, išgyvename dėl kenčiančių karo siaubą žmonių. Visiškai normalu, kad esant įtemptai situacijai ir nežinomybei jaučiamės dirglesni, piktesni ar nerimaujame. Jaučiant, kad nerimas labai stipriai įtakoja psichologinę savijautą svarbu riboti informacijos kiekį, reikėtų ir elgtis kaip galima įprasčiau: svarbu laikytis įprastos dienos rutinos, planuoti savo veiklą, įgyvendinti dienos ar savaitės tikslus ir bendrauti su aplinkiniais. Jei paieškotume, rastume daug būdų, kurie padeda įveikti stresą ir slogią nuotaiką, bet norint, kad jie padėtų, reikia pasirinkti sau tinkamus ir juos taikyti. Keletas rekomendacijų, kurių nereiktų pamiršti:

  • Riboti žiūrimos informacijos apie karą kiekį. Sekant įvykius ir sulaukiant informacijos kiekvieną dieną lemia tai, kad dažnas ima jausti nerimą, baimę ir kitas emocijas. Svarbu vadovautis tik realia informacija, riboti jos kiekį ir prisiminti, kad politinio ir karinio aljanso NATO dalis  ir mūsų šalies gynybos struktūros rūpinasi mūsų saugumu.
  • Koncentruotis į šiandien dieną, mažinant svarstymus apie ateitį. Gyvenimiški  įvykiai ne visada priklauso tik nuo mūsų, nes yra situacijų, kurių mes vieni tikrai pakeisti negalime. Svarbu atpažinti ir kreipti dėmesį į tai, ką galime keisti bei kontroliuoti ir vadovautis tik realia informacija. Priminkite, kad  JAV ir Europos sąjungos šalių vadovai, kariai, policijos pareigūnai, medikai daro viską, kad mes būtumėme saugūs.
  • Bendravimas. Bendravimas yra vienas svarbiausių žmonių poreikių, nes bendraudami galime išreikšti savo mintis, jausmus bei gauname palaikymą ir paramą. Visada pasijuntame geriau pabendravę su tais, kuriais pasitikime ir išsakę savo mintis ir jausmus. Kalbėkitės su artimaisiais, kas kelia Jums baimę ir neramina – ventiliuokite savo emocijas.
  • Reguliarus režimas. Savo dienotvarkės planavimas ir laiko paskirstymas įvairioms veikloms padeda gyventi ritmu bei išvengti sumaišties. Laiko paskirstymas darbinei veiklai, namų ruošai ir laisvalaikiui yra svarbus, nes padeda išlaikyti struktūrą kasdieninėje veikloje.
  • Aktyvi veikla. Sudėtingi laikotarpiai praeina, todėl reikia ieškoti būdų, kurie padeda šiandien sumažinti įtampą. Pagalvokite gal tinkama aktyvi veikla Jums būtų: kvėpavimo pratimai? Mankšta ar joga namie? Laikas gamtoje? Pasivaikščiojimas? Knygos skaitymas?
  • Apsvarstykite kaip galėtumėte šioje situacijoje padėti sau, artimiesiems ir Ukrainos žmonėms. Mums labai svarbu nukreipti savo mintis ir elgesį į prasmingą veiklą. Nepamirštant, kad galbūt galime padėti Ukrainos gyventojams ar savo artimajam. Galbūt norėsite savanoriauti, prisidėti finansiškai ar kitaip išreikšti savo palaikymą.
  • Konsultuotis su specialistu. Jei ilgesnį laiką nesijaučiate gerai, kamuoja nerimas bei depresinės nuotaikos ir nors bandote taikyti rekomendacijas, deja, tai nepadeda. Tuomet, svarbu savo savijautą  aptarti su psichologu. Reikia nebijoti kreiptis profesionalios psichologinės pagalbos, nes šiuo metu ji teikiama nemokamai ir anonimiškai.