Kaip sveikiau ir pigiau maitintis

Yra daugybė veiksnių, kurie neleidžia mums pakeisti savo mitybos įpročių į sveikesnius. Dažniausiai tai tinginystė, nes perdirbtiems ir pusiau perdirbtiems produktams nereikia mūsų kulinarinių sugebėjimų, išskyrus gal pašildymą. Greitas maistas yra išeitis gyvenant įtemptą gyvenimo būdą, nes neturime laiko gaminti maisto, planuoti patiekalų gamybos ir susijusių su tuo  maisto prekių pirkinių. Tačiau tingumą galima įveikti, nes daugelis supranta, kad perdirbti maisto produktai nesuteikia mums sveikatos. Plona figūra, grakštūs kūnas, gražūs plaukai, sveiki dantys, jaunai atrodanti oda, atsiranda, kai sustiprėja mūsų raumenys, tikrai ne dėl saldumynų ir greito maisto ar net sumuštinių, o dėl maistingo, sveiko maisto.

Blogai, jei žmogus atsisako sveikos gyvensenos klaidingai manydamas, kad sveika mityba yra brangi. Kai kuriais atvejais yra pigiau, ir tikrai ne brangiau. Žinoma, jeigu kasdien valgoma vien duona su kumpiu ir sviestu, kava ir šokoladas, bet kurio patiekalo pakeitimas į sveikesnę mitybą gali būti brangesnis.Tačiau prieš pirkdami vien  ekologišką mėsą arba kiaušinius laisvėje auginamų  „laimingų“ vištų, paklauskite savęs: Kokios bus pasekmės vartoti vien perdirbtą maistą?Įsivaizduokite, kad 40 metų pusryčiams kiekvieną rytą valgote kvietinę bandelę su sviestu, griežinėlį kumpio ir galbūt agurką. Kaip 14 600 bandelių paveiks jūsų sveikatą?Taigi ką daryti norint valgyti sveikai ir ekonomiškai?Pirmiausia pagalvokime, kam verta išleisti daugiau pinigų.Tikrai tai bus:• kiaušiniai (ant kraiko auginamų vištų),• ekologiška mėsa (vištiena (laisvėje augintų), kepenys, jautiena ir kiauliena, taip pat žvėriena, kuri visada bus ekologiška),• nerafinuoti augaliniai aliejai, pvz., kokosų aliejus, alyvuogių aliejus,• daržovės ir vaisiai. Net daržovės iš parduotuvės turės teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Žinoma, ekologiški vaisiai ir daržovės turi daug mažiau chemijos ir turi daugiau maistinės vertės.

Kaip galime sutaupyti:

  1. Išmokite planuoti valgius, kad nereikėtų švaistyti maisto. Paklauskite savęs, kaip dažnai išmetate sugedusį maistą? Auksinė taisyklė yra suplanuoti kitos savaitės valgius ir tada apsipirkinėti.
  2. Naudokite kopūstines daržoves. Kopūstai yra pigūs ir nepaprastai sveiki. Baltagužių kopūstų salotos yra vienas pigiausių daržovių priedų prie garnyro. Iš raugintų kopūstų, kurie yra dar vertingesni, nes juose yra bakterijų, naudingų žarnynui, paruošite salotas, sriubą, troškinsite ar virsite su grybais.
  3. Šakninės daržovės. Burokėliai, morkos, salierai ir petražolės yra puikus angliavandenių, vitaminų ir mikroelementų šaltinis. Iš jų galite pagaminti sriubą, įvairias salotas, galite kepti, dėti į troškinius.
  4. Moliūgas yra labai vertinga daržovė. Dažnai valgoma kepta ar verdama pertrinta sriuba. Pabandykite iš moliūgų iškepti pyragą ar pagardinti jo salotas. Tai pigu ir maistinga.
  5. Cukinija – dar viena dėkinga daržovė, kurią galite nusipirkti sezono metu nepermokėdami. Ji valgoma šviežia, marinuota, kepama grilyje, dedama į troškinius, verdama sriuba, kepami blyneliai ir įvairus pyragai.
  6. Pakeiskite brangius riešutus kokoso dribsniais, kuriuose yra sveikų riebalų ir skaidulų, kurie užtikrina sotumą.
  7. Riešutų sviestą pakeiskite kokosų aliejumi. Riešutų sviestas turi keletą trūkumų, o vienas iš jų yra tas, kad jis išnyksta anksčiau nei gerai įsitaiso ant virtuvės lentynos. Sunku įsivaizduoti žmogų, valgantį kokosų aliejų iš stiklainio. Kokosų aliejų galite panaudoti gaminant kavą, naminį šokoladą, sublenderiuoti su vaisiais putėsiams, tuo didinant vitaminų įsisavinimą, pasidaryti plaukų kaukę ir net dantų pastą.

8. Patys pasigaminkite kokosų pieną. Užpilkite puodelį kokosų dribsnių trimis stiklinėmis verdančio vandens. Ryte minkštimą sumaišykite su trintuvu ir išspauskite per sietelį.  9. Virkite sultinius ant kaulų. Lėtai paruošti nuovirai suteikia daug svarbių mineralų, amino rūgščių ir kolageno. Galite išsivirti daugiau ir užšaldyti, kad vėliau būtų galima panaudoti padažų, sriubų bei troškinių gaminimui. 10.  Kas sakė, kad turėtumėte valgyti tik liesą vištienos krūtinėlę? Kepenys yra vienos pigesnių subproduktų. Tai mikroelementų šaltinis, ypač geležies. Galite valgyti jos vakarienei ar pagaminti paštetą. 11. Grikiai yra viena vertingiausių košių. Juose yra visos nepakeičiamos amino rūgštys ir daug magnio. Valgykite į sveikatą!  12. Bananai su taškeliais. Tai yra bananai, kuriems taikoma 50% nuolaida, nes jie „vizualiai nėra labai patrauklūs“. Būtent tokia forma mūsų organizmas juos geriausiai pasisavina ir teikia daugiausiai naudos. Beje, nusipirkus tokių bananų didesnį kiekį, juos galima užsišaldyti. Jie puikiai tiks kokteilių, glotnučių bei blynų gamybai.  13. Bulvės – keptos ar virtos, geriausia su lupenom, jos yra vertingas sveikos mitybos priedas, ypač aktyviems žmonėms. Vakarienei kepkite jas su burokėliais ir morkomis, kartu su prieskoninėmis žolelėmis ir ištirpintu lydytu sviestu. 14. Pirmenybė sezoniniams vaisiams ir uogoms! Jums nereikia gaminti išgalvoto kokteilio (kuris, gali būti brangus), o sudėkite turimus namuose vaisius bei uogas. Jei šaldiklyje yra vietos, nusipirkite daugiau ir užšaldykite. Tam tikslui puikiai tinka braškės, mėlynės, avietės, mėlynės ir serbentai.  15. Kepimui naudokite lydytą sviestą. Jį galite pasigaminti patys, ištirpindami puode su storu dugnu, ant lėtos ugnies norimą kiekį sviesto. Kaitinti reikia apie vieną valandą. Surinkite su šaukštelių išsiskyrusias putas – laktozę, supilkite sviestą į dubenį ir jis yra paruoštas! 16. Atsisakykite gerti kavą kavinėse. Už dviejų kavos puodelių kainą laisvai pagaminsite pietus ir, kas svarbu, jausitės sotūs, jau nekalbant apie tai, kad neišleidžiate pinigų tuščioms kalorijoms. 17. Brangius ir egzotiškus šviežius arba džiovintus vaisius galite sėkmingai pakeisti pigiomis lietuviškomis uogomis. Jų maistinė vertė yra atvirkščiai proporcinga kainai! 18. Ribokite maistą išsinešimui. Įsigyti patiekalai, nors ir tikrai skanūs ir sutaupote laiko, bet būna brangesni nei paruošti namuose. Be to, nesate tikri, ar buvo naudojama šviežia mėsa. Geriau mėgautis šio tipo malonumais tik retkarčiais ir patikrintose vietose. Vaisių ir daržovių užsiauginkite patys arba pirkite pas patikimą ūkininką!