Kodėl pilno grūdo produktai yra tokie vertingi?

Pilno grūdo maisto produktai dažniausiai būna miltai, dribsniai, duona, makaronai ir t. t. Jie išsiskiria tuo, kad grūdų perdirbimo metu grūdas nėra išvalomas, naudojamos visos jo dalys: gemalas, endospermas ir luobelė.

Kai grūdai rafinuojami, paliekamas tik jų endospermas, kadangi tai lėčiausiai gendanti grūdo dalis. Tai jokiu būdu nereiškia, kad rafinuotų grūdų produktai yra beverčiai ar kenksmingi, tačiau jie vienareikšmiškai turi mažiau maistinės vertės už visadalius.

Grūdas yra ne kas kita, o varpinių augalų sėkla. Kadangi iš sėklos formuojasi suaugęs organizmas, joje turi būti sukauptos visos būtinos medžiagos tolesniam jo vystymuisi. Branduolys yra būsimo augalo embrionas, todėl jame gausu gyvybei būtinų baltymų, riebalų, B grupės vitaminų bei mineralų. Luobelės funkcija – apsauginė, todėl ji gausi antioksidantų ir skaidulų. Endospermas užima didžiąją dalį grūdo ir yra saugykla tokių maistinių medžiagų kaip krakmolas bei baltymai.

Kai vartojame pilno grūdo produktus, gauname ne tik krakmolingąją grūdo dalį, bet ir minėtus elementus: baltymus, B grupės vitaminus, mineralus, antioksidantus. Šie junginiai prisideda prie geresnės medžiagų apykaitos, stipresnio imuniteto bei didesnio atsparumo stresui. Be abejo, itin didelė yra maistinių skaidulų, kurias pasisaviname su grūdo luobele, reikšmė. Skaidulinės medžiagos prisideda prie sklandaus virškinimo, kuomet yra pasisavinamos organizmui reikalingos medžiagos ir pašalinamos kenksmingos. Be to, skaidulos padeda organizmui palaikyti stabilią gliukozės koncentraciją kraujyje. Tai ypač svarbu norintiems palaikyti pastovų energijos lygį bėgant dienai bei vengiantiems riebalinio kūno sluoksnio didėjimo.