Korona virusas. Kuo pavojingas ir kaip apsisaugoti?

Europos ligų prevencijos ir kontrolės duomenimis, nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. sausio 26 d. iš viso užregistruoti 2,782 patvirtinti Korona viruso atvejai, sukelti 2019-nCoV, tarp kurių buvo ir 80 mirties atvejai, taip pat 3 atvejai užregistruoti Prancūzijoje. Tarp užsikrėtusiųjų yra ir 2 metų mergaitė, manoma, kad ji jauniausia Korona viruso auka.

Korona (corona angl.) virusas žinomas kaip- 2019-nCoV .Yra vidutinio dydžio, apvalus, turi RNR, apsuptas membranos su iškyšuliukais, primenančiais karūną. Išskirti 2 tipai (229E ir OC43), galintys žmogui sukelti ligą

Virusas plinta kontaktiniu, oro lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu būdu. Linkę prasiskverbti į kvėpavimo epitelį ir virškinimo trakto epitelį, o taip pat į nervinės sistemos, širdies, akių ląsteles. Dažniausiai pasireiškia kaip rinofaringitas, bet būna ir virškinimo trakto sutrikimai. Bet pavojingiausias korona viruso pasireiškimas – atipinė pneumonija arba „sunkus ūmus kvėpavimo takų sindromas“ (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS). Šios ligos mirtingumas virš 30%

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad „pirminis šaltinis veikiausiai yra gyvūnai“ ir kad „artimo kontakto atvejais [infekcija] kartais perduodama žmogaus žmogui“.

Iš kur atkeliavo?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro medžiaga protrūkis yra siejamas su jūros gėrybių prekyviete Wuhane (Kinija). Šiuo metu prekyvietė uždaryta, vykdoma dezinfekcija, tačiau tikslus infekcijos šaltinis nenustatytas.

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus, ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, turintys lėtinių ligų (hipertenziją, širdies ir kraujagyslių sutrikimus, diabetą, kepenų funkcijos sutrikimus, kvėpavimo takų ligų).

REKOMENDACIJOS KELIAUJANTIEMS Į PADIDINTOS RIZIKOS UŽSIKRĖSTI NAUJO TIPO GRIPO VIRUSU ŠALIS

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja: atsisakyti nebūtinų kelionių į šalis, kuriose patvirtinti žmogaus susirgimai naujo tipo gripo virusu; asmenims keliaujantiems į šalis, kuriose patvirtinti žmogaus susirgimai naujo tipo gripo virusu patariama laikytis šių atsargumo priemonių:

  • Vengti lankytis žmonių susibūrimo vietose, masiniuose renginiuose, ypatingai kur yra sergančių žmonių
  • Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis. Sergantieji ar užsikrėtę naujuoju gripu asmenys, laikomi kuriems pasireiškia vienas ar daugiau iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, gerklės, galvos, viso kūno skausmas, drebulys, nuovargis. Kai kuriems asmenims kiaulių gripo virusas gali sukelti viduriavimą ir vėmimą.
  • Kuo dažniau plauti ar valytis (tam skirtomis priemonėmis) rankas. Rankų plovimas ar dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo virusų. Rankas reikia plauti dažnai su muilu ir vandeniu, ypač po kosulio ar čiaudėjimo.
  • Stengtis neliesti akių, nosies ir burnos. Virusai dažniausiai plinta, kai asmuo liečia aplinkos daiktus, kurie yra užkrėsti mikroorganizmais, ir vėliau neplautomis rankomis liečia akis, nosį, burną.

 

Viruso plitimas Pasaulyje

Šalys Patvirtinti atvejai
Jungtinės Amerikos Valstijos 2
Kanada 1
Kinija 2,744
Japonija 3
Korėja 3
Taivanas 6
Tailandas 5
Singapūras 4
Vietnamas 2
Nepalas 1
Malaizija 4
Prancūzija 3
Australija 4

Informacija apie Koroną virusą buvo remtasi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, taip pat daugiau sklaidos galite rasti internetinėje svetainėje www.ulac.lt