Pirmos pagalbos mokymai

Spalio mėn. 14 dieną Matuizų pagrindinėje mokykloje vyko pirmos pagalbos mokymai vaikams, kuriuos vedė visuomenės sveikatos specialistė Danutė Balkuvienė. Mokiniai mokėsi atlikti išorinį širdies masažą, sutvarstyti žaizdą, kaip gelbėti užspringus.  Teikti pirmąją pagalbą privalo mokėti visi, nes nelaimė gali nutikti artimam žmogui, kaimynui ar mažyliui. Kaip teikti pirmąją pagalbą, kai žmogus nerodo jokių gyvybės ženklų. Pirmiausia – įvertinkite vaiko ar suaugusiojo būklę. Tam reikia atlikti tris pirminės apžiūros veiksmus –įsitikinkite, ar jis kvėpuoja ir stabilizuokite kaklo srities stuburo dalį;  imkitės veiksmų, kad vaikas  kvėpuotų; sustabdykite  kraujavimą.

Pulsą nukentėjusiajam reikia tikrinti miego arterijos projekcijoje, o ne rieše. Klinikinė mirtis yra ta fazė, kai per 4 minutes mes dar galime padėti nukentėjusiajam.

Pradinis gaivinimas

Pradinis gaivinimas tai – dirbtinis kvėpavimas ir išorinis širdies masažas. Pirmiausia reikia: užspausti nosį, sandariai apžioti burną, gaivintojas pats turi įkvėpti, įpūsti oro 2 kartus ir 30 kartų paspausti krūtinės ląstą.

Dirbtinį širdies masažą reikia daryti su apatine delnų dalimi, rankos turi būti ištiestos, per minutę laiko 2 įkvėpimai ir 30 paspaudimų turi būti pakartoti 5 kartus, o jau tada tikrinama ar žmogus pradėjo kvėpuoti ir atsirado pulsas. Pradėjusį kvėpuoti žmogų reikia stabiliai paguldyti ant šono.

Kūdikiui iki 1 metukų  dirbtinis kvėpavimas daromas dviem pirštais arba nykščiais. Taip pat 2 kartus įpučiama oro (kūdikiams nosytė apžiojama su burna) ir su dviem pirštais spaudžiama 30 kartų, bet paspaudimo gylis yra jau tik 4 cm.

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė

Danutė Balkuvienė