Vaistažolės ir maisto produktai cholesteroliui mažinti

Padidėjęs cholesterolis yra viena iš labiausiai paplitusių sveikatos sutrikimų išsivysčiusių šalių gyventojams. Tinkamai laikantis dietos ir fizinio krūvio cholesterolio kiekį galima sumažinti. Per didelis cholesterolio kiekis sukelia širdies priepuolius, aterosklerozę, insultus ir kitas ligas. Dieta yra labai svarbi tiek profilaktikai, tiek gydant padidėjusį cholesterolio kiekį, taip pat naudingos vaistažolės, kurių veiksmingumas yra įrodytas. Laikoma per didelis: MTL cholesterolio kiekis (vadinamasis blogasis cholesterolis) ≥3,5 mmol / l ir bendras cholesterolio kiekis ≥5,2 mmol / l.
Vaistažolės
Vaistažolės gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį įvairiais būdais, pavyzdžiui, mažindamos jo absorbciją virškinimo sistemoje arba slopindamos kepenis jį gaminti. Mažinant cholesterolio kiekį, rekomenduojama vartoti:
Nakvišų aliejų – būtinų nesočiųjų riebalų rūgščių (EFA) šaltinis. Jis palaiko kraujotakos sistemos darbą ir reguliuoja cholesterolio kiekį.
Kiaulpienė – šaknų nuoviras ir tinktūra veikia teigiamai kepenis (kepenys kaupia cholesterolio perteklių).
Liucernoje – yra saponinų. Šie junginiai mažina MTL lygį ir apsunkina kaupimąsi kraujagyslėse aterosklerozinių plokštelių (nuosėdos, kurių pagrindinis ingredientas yra blogasis cholesterolis).
Linų sėmenyse yra ląstelienos, antioksidantų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių. Linų sėklos sumažina blogojo cholesterolio koncentraciją kraujyje. Kaip parodė mokslinis tyrimas, kur dalyviai 30 dienų vartojo linų sėmenis, jų cholesterolio rodiklis sumažėjo 15 %.
Artišoko ekstraktas – reguliuoja cholesterolio ir trigliceridų kiekį (riebalų junginiai, kurių perteklius veda prie aterosklerozės).
Sojų pupelėse gausu lecitino. Lecitinas neleidžia cholesteroliui pakilti ir apsaugo nuo MTL kaupimosi kepenyse.
Česnakai – veiklioji medžiaga yra alicinas. Česnakai yra vieni iš efektyviausių cholesterolio žudikų. Kiti alicino šaltiniai yra svogūnai ir porai.
Produktai mažinantis cholesterolį
Virtuvėje galima rasti produktų, kurie turi įrodytą teigiamą poveikį cholesterolio kiekiui kraujyje. Tai:
Avižiniai dribsniai – turtingi tirpia ląsteliena, kuri jungiasi su cholesterolio molekulėmis ir palengvina jų pašalinimą. Kiti ląstelienos šaltiniai: miežinės kruopos, pupelės, žirniai, lęšiai, daržovės ir vaisiai (ypač obuoliai, džiovintos slyvos ir razinos).
Augaliniai aliejai – sveikų (nesočiųjų ) riebalų šaltinis. Tai yra augaliniai, saugūs cholesterolio ekvivalentai.
Riebios jūros žuvys – pvz. lašiša, skumbrės, silkės, tai omega-3 riebalų rūgščių lobynas, kuris neleidžia cholesteroliui nusėsti kraujagyslėse. Kiti omega-3 šaltiniai: žuvų taukai, jūros gerybės, sėmenų aliejus, tofu, migdolai.
Poilsis ir mankšta 
Mažinant cholesterolio kiekį kraujyje svarbu žmogaus įpročiai. Kas dar gali padėti?
Atsipalaiduokite. Mokslininkai įrodė, kad streso būsenoje kūnas pradeda gaminti daugiau gliukozės ir riebalų rūgščių, o tai padidina MTL cholesterolio gamybą kepenyse. Poveikis yra toks, kad kraujyje cirkuliuoja daugiau cholesterolio. Poilsis, kuris veikia antistresiškai, padės normalizuoti kenksmingų medžiagų lygį.
Mankšta. Mažai fiziškai aktyvūs asmenys turi didesnę tikimybę sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Jų cholesterolio lygis paprastai yra pakilęs. Fizinis aktyvumas ir tinkama mityba yra pagrindiniai nefarmakologiniai hipercholesterolemijos gydymo būdai.
Miego režimas. Remiantis tyrimais, žmonės, kurie nemiega, dažnai turi problemų su padidėjusiu cholesteroliu. Žmogus vidutiniškai turėtų miegoti  7-8 valandas per parą.
Lipidograma (bendro cholesterolio tyrimas, DTL, MTL, trigliceridai) turi būti atliekama po 20 metų amžiaus. Jei rezultatai geri, kartojama kas penkis metus. Jei yra sveikatos problemų, tyrimus reikia atlikti dažniau. Po 40 metų atliekama kas du metus, o jei šeimoje yra sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, atlikite tyrimą dažniau. Po 50 metų lipidograma rekomenduojama atlikti kasmet.
Pastaba! Pateikti patarimai yra tik rekomendacijos , ir negali pakeisti vizito pas gydytoją.