JAV nauji mirties atvejai vartojant el. cigaretes

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA), dalindamasis kolegų iš JAV atsiųstu pranešimu, informuoja Europos valstybių ankstyvojo perspėjimo tinklo nacionalinius atstovus apie grėsmę el. cigarečių rinkoje.  JAV sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė apie sunkių plaučių ligų atvejų protrūkį  tarp žmonių, kurie įvairiose šalies valstijose vartojo elektronines cigaretes. 2019 m. birželio – rugpjūčio mėnesiais nustatyti  193 nauji susirgimų atvejai tarp kurių vienas asmuo mirė. Kaip informuoja JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC), 22 valstijos pranešė apie sunkias plaučių ligas, susijusias su el. cigarečių, kurioms pildyti skirtų skysčių sudėtyje yra nikotino, tetrahidrokanabinolio (THC), kanapių, kanabidiolio (CBD) ir sintetinių kanabinoidų, vartojimu.

Daugeliu atvejų asmenys, vartoję el. cigaretes,  pranešė apie laipsnišką simptomų atsiradimą, įskaitant kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą, dusulį ir (arba) skausmą krūtinėje. Kai kuriais atvejais taip pat pranešta apie virškinimo trakto ligas, įskaitant vėmimą, viduriavimą, nuovargį ir progresuojančius kvėpavimo sutrikimus.

JAV pareigūnai įspėja, kad el. cigarečių skysčiai, kuriuos vartojo susirgę asmenys, galimai pateko ir į Europos rinką.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas primena, kad nuo 2015 m. gegužės 1 d. įsigaliojus naujai Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo redakcijai, numatyti įvairūs el. cigaretėms su nikotinu taikomi ribojimai – draudimas reklamuoti, jas parduoti, vartoti ar turėti nepilnamečiams, taip pat nustatyti reikalavimai, susiję su el. cigarečių ženklinimu, draudimu rūkyti viešojo maitinimo vietose, įtvirtintas nuotolinės prekybos draudimas. Į rinką draudžiama tiekti el. cigaretes ir jų skysčius, kurių sudėtyje yra:

1) vitaminų arba kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad el. cigaretės ir jų skysčiai yra naudingos ar mažiau kenksmingos sveikatai;

2) kofeino, taurino arba kitų priedų, stimuliuojamųjų junginių, kurie siejami su energija ir gyvybingumu;

3) priedų, nudažančių išsiskiriančias medžiagas;

4) priedų, kurie nesudeginto pavidalo turi kancerogeninių, mutageninių ir toksiškai veikiančių reprodukciją (KMR ) savybių.

Daugiau informacijos apie el. cigaretes galite rasti svetainėje www.nerukysiu.lt