Tarptautinė nerūkymo diena

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybę, nuo kurios kasmet miršta milijonai gyventojų.
Varėnos rajono savivaldybės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimas, kuris yra atliekamas kas ketverius metus, parodė, jog 2020 metais bent kartą tabako gaminius rūkė 22,5 proc. Varėnos rajono mokinių. Mažiausiai tabako gaminių naudojo 5 kl. moksleiviai (4,2 proc.), daugiausiai rūkančiųjų buvo devintokų tarpe (39,6 proc.). Tikėtina, jog eksperimentų pradžia yra 5 klasėje, o aktyvaus rūkymo pikas yra 9 klasėje. 2020 m. per paskutinius 12 mėn. bent kartą elektronines cigaretes ir panašius elektroninius įtaisus naudojo 27,1 proc. Varėnos rajono moksleivių. Ši elektroninių cigarečių vartojimo didėjimo tendencija stebima 5 ir 7 klasių grupėse.
Psichoaktyviųjų medžiagų mažinimo prevencija orientuota į vaikus ir jaunimą yra labai svarbi, kadangi laiku užkirstas kelias pradedant rūkyti gali turėti ilgalaikį poveikį visuomenės sveikatai. Taip pat labai svarbus vaikų ir jaunimo sveikatingumo skatinimas pasitelkiant kompleksinį sveikatos stiprinimą. Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys mokinių sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigose šią savaitę vykdė įvairias prevencines veiklas, siekiant atkreipti dėmesį į rūkymo žalą.
Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijoje apie rūkymą ir elektronines cigaretes, analizavo sveikus ir rūkymo pažeistus plaučius.
Varėnos Ąžuolo gimnazijos II b, IV, ir I a klasių mokinai, bei Valkininkų gimnazijos 8 klasės mokiniai diskutavo apie elektronines cigaretes, taip pat aptarė pasyvaus rūkymo žalą ir būdus kaip jo išvengti. Atliko įvairius testus ir užduotis, kurių metu pagilino turimas žinias.
Merkinės gimnazijos 8 klasės mokiniai aktyviai dalyvavo prevencinėje veikloje apie elektroninių cigarečių žalą.
Verta prisiminti, jog rūkymas turi tiesioginį neigiamą poveikį sveikatai: didina riziką susirgti plaučių vėžiu, kvėpavimo takų ligomis ir kt. Taip pat turi neigiamą poveikį odai, dantims ir plaukams. Metus rūkyti gali pagerėti fizinis pajėgumas ir energijos lygis, emocinė sveikata bei miego kokybė. Nerūkymas prisideda prie sveikesnės aplinkos ne tik jums, bet ir aplinkiniams.